Izboljšanje zaposlovanja žensk v obrobnih industrijskih regijah
Vodja projekta na ZRC
Doc. dr. Jani Kozina-
Naslov v izvirniku
Improving the position of Women in the labour markets of peripheral INdustrial regions
-
Kratica
WIN
Sodelavci
Dr. David Bole, Dr. Maruša Goluža, Dr. Petra Rus, Dr. Primož Gašperič, Dr. Katarina Polajnar Horvat, Marko Senčar Mrdaković, Doc. dr. Jani Kozina-
ID oznaka
DRP0200067
-
Trajanje projekta
1. januar 2024–30. junij 2026 -
Vodilni partner
-
Vodja projekta
-
Finančni vir
Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije
Program Interreg Podonavje
Partnerji
Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti , Kulturno izobraževalno društvo PiNA - Associazione per la cultura e l'educazion…, Univerza v Gradcu , Verein Steirische Eisenstrasse , MAS Sokolovsko , KDRIÜ Közép-dunántúli Regionális Innovációs Ügynökség Nonprofit Kft., Ministarstvo gospodarstva Hercegbosanske županije , Županijski Zavod za upošljavanje Hercegbosanske županije, Udruženje poslovnih žena Srbije, Национална школа по мениджмънт - Nacionalna šola za menedžment
Podonavje velja za območje z nadpovprečnimi neenakostmi med spoloma na področju zaposlovanja. Število brezposelnih žensk je večje od števila brezposelnih moških, zlasti v visoko industrializiranih obrobnih regijah. Gospodarske dejavnosti v takih regijah so tradicionalno osredotočene na rudarstvo, predelovalne dejavnosti in inženirstvo, v katerih pogosto prevladujejo moški. Te tradicionalne norme še vedno oblikujejo ozke trge dela, ki lahko krepijo spolne stereotipe (npr. moški zasedajo visokokvalificirana delovna mesta, medtem ko ženske opravljajo nizko kvalificirana dela). Nedavna kriza covid-19 je izpostavila in celo zaostrila problem neenakosti med spoloma na trgih dela zaradi nenadnega povečanja neplačanega dela žensk na področju nege. Zdi se, da sta očitna težava neenakosti med spoloma in posledična ranljivost žensk pri iskanju ustreznih in dobro plačanih delovnih mest trdovraten in nerešljiv problem, ki ga še nobena država v Podonavju ni učinkovito obravnavala.
Cilj projekta WIN je izboljšati položaj delavk v obrobnih industrijskih regijah ter prispevati k dostopnejšemu, vključujočemu in učinkovitejšemu trgu dela za ženske. Na ta način želi projekt spodbuditi nove zaposlitvene možnosti za vse ženske ter odpraviti kulturne in institucionalne ovire, ki ženskam preprečujejo, da bi izkoristile svoj poklicni potencial. Pričakovani učinek je doseči pozitivne spremembe v smislu: 1) boljšega razumevanja potreb žensk in vrzeli v znanju na eni strani ter kulturnih in institucionalnih ovir na drugi strani, ki skupaj prispevajo k neenakosti med spoloma, 2) opolnomočenja žensk s potrebnimi orodji in priložnostmi za povečanje njihovega poklicnega potenciala, 3) izboljšanja družbeno-gsopodarskega razvoja obrobnih industrijskih regij v Podonavju in 4) učinkovitejšega oblikovanja politik na različnih prostorskih ravneh, ki lahko sprejmejo bolj vključujoče ukrepe in prakse ter odpravijo institucionalne ovire.
Projekt WIN predlaga transnacionalni pristop v treh korakih. Najprej je cilj projekta poglobiti razumevanje izzivov žensk na trgih dela s poudarkom na njihovih potrebah in institucionalnih ovirah s pomočjo transnacionalnega pregleda/analize, mreženja in izmenjave znanj. Zatem je cilj projekta izvesti 7 pilotnih akcij v različnih obrobnih industrijskih regijah z uporabo krovnega koncepta družbenih inovacij, ki omogoča regionalno prilagojene rešitve. Na koncu je cilj projekta povečati javne in zasebne institucionalne zmogljivosti s poudarkom na inovativnih kampanjah ozaveščanja in prilagojenem oblikovanju politik na lokalni in nacionalni ravni ter na ravni Strategije EU za Podonavsko regijo (angleško The EU Strategy for the Danube Region - EUSDR). Skladno s tem pristopom bo projekt WIN prispeval k bolj socialno pravičnim, dostopnim in vključujočim trgom dela v obrobnih industrijskih regijah. Transnacionalni pristop je potreben za reševanje skupnih izzivov marginalizacije obrobnih krajev, socialne izključenosti žensk in odseljevanja ženske delovne sile, ki jih še nobena nacionalna ali regionalna vlada v Podonavju ni ustrezno obravnavala.
Glavni rezultati projekta WIN vključujejo več skupno razvitih rešitev, pilotnih ukrepov, lokalnih/regionalnih akcijskih načrtov in političnih priporočil, ki jih podpira močna mrežna struktura WIN, ter skupna ozaveščevalna kampanja WIN za spodbujanje enakopravnosti spolov in veščin žensk na trgih dela v obrobnih industrijskih regijah. Skupno razvite rešitve se nanašajo na metodološko orodje za razvoj družbenih inovacij za spodbujanje zaposlovanja žensk v obrobnih industrijskih regijah, ki ga lokalne inovacijske skupine WIN preizkušajo na sedmih pilotnih območjih v Avstriji, Bolgariji, Bosni in Hercegovini, Češki, Madžarski, Sloveniji in Srbiji. Izkušnje iz pilotnih območij bodo povzete v priročniku o družbenih inovacijah WIN. Trajnost rezultatov v pilotnih regijah bo zagotovljena s sedmimi akcijskimi načrti, medtem ko bodo ključna politična priporočila prilagojena tudi za nacionalno raven in raven EUSDR. Rezultati bodo v prvi vrsti zanimivi za zaposlene ženske in ženske z zaposlitvenim potencialom, ženska združenja in združenja, ki delajo z ženskami, delodajalce, organizacije za podporo podjetjem, javne institucije na različnih prostorskih ravneh, akademske kroge in civilno družbo.
Projekt WIN je namenjen ženskam kot ranljivi skupini, ki ji grozi izključitev s trga dela predvsem v malih in srednje velikih industrijskih mestih in regijah s slabim slovesom "krajev brez vrednost" ali "zapostavljenih krajev", za katere sta značilna gospodarsko nazadovanje in odseljevanje. Nacionalne vlade se pogosto počutijo nemočne in se zanašajo na "prostorsko slepe" ukrepe evropskih kohezijskih skladov. Projekt WIN uporablja okvire in mehanizme makroregionalne politike za premostitev te vrzeli z obravnavanjem lokalno specifičnih izzivov obrobnih industrijskih regij.
Slika 1: Industrijska delavka med nadzorom proizvodnje v tovarni (foto: aleksandarlittlewolf, Freepik)
- Delovni paket 1: Potrebe žensk in institucionalne ovire na trgih dela v obrobnih industrijskih regijah
Cilj DP1 je poglobiti razumevanje izzivov žensk na trgu dela v obrobnih industrijskih regijah s poudarkom na potrebah žensk in institucionalnih ovirah prek transnacionalne analize stanja, mreženja in izmenjave znanj. Cilj transnacionalne analize stanja je oblikovati teoretsko razumevanje položaja žensk na trgu dela obrobnih industrijskih regij in izvesti empirično primerjalno študijo na 7 pilotnih območjih Podonavja. Akademsko znanje služi kot neposreden prispevek k oblikovanju aplikativnega metodološkega orodja za razvoj družbenih inovacij za spodbujanje zaposlovanja žensk v obrobnih industrijskih regijah. Ustvarjanje teoretskega in praktičnega znanja je podprto z različnimi oblikami transnacionalnega mreženja in izmenjave znanj (npr. delavnice, študijski obiski, medsebojni pregledi politik, katalog dobrih praks) v okviru mreže WIN in zunaj nje.
- Delovni paket 2: Izvajanje družbenih inovacij za izboljšanje zaposlovanja žensk v obrobnih industrijskih regijah
Cilj DP2 je na temelju krovnega koncepta družbenih inovacij izvesti 7 pilotnih akcij v različnih obrobnih industrijskih regijah Podonavja. Vsaka pilotna regija bo ustanovila lokalno inovacijsko skupino WIN, ki bo zastopala ciljne skupine projekta (ženske, delodajalce, organizacije za podporo podjetjem, javne institucije ...) in sooblikovala izbrane družbene inovacije. Velik poudarek bo tudi na vrednotenju procesa družbenega inoviranja. Vse ugotovitve in spoznanja, pridobljena v procesu pilotnega izvajanja, ki vključuje faze razvoja, testiranja in vrednotenja družbenih inovacij, bodo povzeta v priročniku o družbenih inovacijah WIN.
- Delovni paket 3: Krepitev zmogljivosti za izboljšanje zaposlovanja žensk v obrobnih industrijskih regijah
Cilj DP3 je povečati javne in zasebne institucionalne zmogljivosti za učinkovitejšo in enakopravnejšo zaposlovanje žensk v obrobnih industrijskih regijah s poudarkom na inovativnih dejavnostih ozaveščanja in učinkovitem oblikovanju politik. Cilj dejavnosti ozaveščanja je spodbujati poklicne kompetence, spretnosti in ustvarjalni potencial žensk, da bi se povečala njihova ozaveščenost o poklicnih možnostih. Jedro dejavnosti ozaveščanja bo inovativna kampanja ozaveščanja WIN, ki jo dopolnjujeta promocijski videoposnetek WIN in transnacionalna konferenca. Skupno razvita kampanja bo imela sedem nacionalnih izvedb. Cilj oblikovanja politik je odpraviti kulturne in institucionalne ovire, ki so privedle do neenakopravnosti med spoloma. Na ta način bo projekt oblikoval sedem regionalnih akcijskih načrtov in političnih priporočil EUSDR za izboljšanje položaja žensk na trgu dela.
------
Vrednost projekta: 1.934.900 EUR
Vrednost projekta za partnerja ZRC SAZU: 335.500 EUR
Projekt je sofinanciran s strani Evropskega sklada za regionalni razvoj v okviru programa Interreg Podonavje v vrednosti 1.547.920 EUR.