HEPNESS
Vodja projekta na ZRC
Dr. Aleš Smrekar-
Naslov v izvirniku
Promocija zdravega okolja in podpora ekosistemskim storitvam za razvoj AKTIVNIH MEST
-
Kratica
HEPNESS
Sodelavci
Dr. Aleš Smrekar, Dr. Jernej Tiran, Dr. Mateja Breg Valjavec, Dr. Katarina Polajnar Horvat, Mag. Miha Pavšek, Dr. Manca Volk Bahun, Dr. Primož Gašperič-
Trajanje projekta
1. januar 2017–31. december 2018 -
Vodilni partner
-
Vodja projekta
Donata Gaspari
-
Finančni vir
Partnerji
Unione Sportiva Maria Ausiliatrice Associazione Dilettantistica, Bundesstadt Bonn, Armagh City, Banbridge & Craigavon Borough Council, Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti, Nacionalno Dvizhenie Obedinenie Za Razvitie Na Sporta I Sportn, Università Ca' Foscari Venezia
V urbanih območjih živijo že skoraj tri četrtine evropskega prebivalstva, zato imajo mesta pomembno vlogo pri telesni dejavnosti svojih prebivalcev. Projekt HEPNESS prek mednarodnega sodelovanja med mesti, raziskovalnimi in športnimi organizacijami razvija zdrava in športna mesta in promovira dejaven življenjski slog, s poudarkom na razvoju naravnih in kulturnih dobrin in ekosistemskih storitev.
Telesno dejavnost je bolj kot z izgradnjo nove infrastrukture smiselno spodbujati na obstoječih zunanjih javnih površinah, kot so parki, trgi, gozdovi, ulice, vodne površine itn. Projekt HEPNESS se osredotoča na pomen ekosistemskih storitev za krepitev dejavnega in zdravega življenjskega sloga ter želi poiskati odgovore za sodobne zdravstvene, družbenoekonomske in okoljske izzive.
Spodbujanje telesne dejavnosti v vsakdanjem življenju je kompleksen proces, ki zahteva tesno sodelovanje med mesti, mestnimi oddelki, športnimi in turističnimi društvi ter zdravstvenimi in izobraževalnimi ustanovami. Z razvojem metodoloških in praktičnih orodij ter krepitvijo sposobnosti odločevalcev bo projekt HEPNESS pripomogel k promociji telesne dejavnosti v mestih in razvoju politik po meri človeka.
Več informacij o projektu najdete na naši uradni spletni strani.
Spletna aplikacija »Sprosti se na prostem!« prikazuje zemljevid zunanjih rekreacijskih območij v Mestni občini Ljubljana, ki so obiskovalcem na voljo brezplačno. Skupaj obsega skoraj 500 območij: otroška igrišča, parke, mestne gozdove, rekreacijske poti, zunanja športna igrišča, proge za tek na smučeh, fitnes na prostem ter druge javno dostopne rekreacijsko-športne površine in objekte.