Skip to main content

Geografija Slovenije - nacionalni raziskovalni program

Opis

Geografija Slovenije je temeljni raziskovalni program, ki ga Geografski inštitut Antona Melika ZRC SAZU izvaja od ustanovitve leta 1946, ko se je začelo sistematično preučevanje slovenskih ledenikov. Raziskovalni program Geografija Slovenije skozi dolgoročni mehanizem financiranja celovito raziskuje geografske procese in pojave ter slovenske pokrajine in njihove prostorske značilnosti. V novem obdobju se bo program osredotočil na raziskovanje in razumevanje tako dolgoročnih kot tudi aktualnih geografskih procesov in pojavov. Na horizontalni ravni naša raziskava obsega celovito preučevanje slovenskih regij in pokrajin ter njihovega položaja v širšem geografskem okolju in kontekstu, na vertikalni ravni pa preučevanje kombinacije naravnih in družbenih elementov. Naše raziskave bodo okrepljene s štirimi konvergentnimi pristopi: horizontalnimi in vertikalnimi raziskavami ter raziskovanjem z vidika centralnosti in perifernosti.

Preučevali bomo teme, ki popolnoma ustrezajo prednostnim nalogam širše raziskovalne skupnosti in Republike Slovenije ter se osredotočili na štiri glavna tematska področja: 1. Fizična geografija z naravnimi nesrečami kot odgovor na izzive podnebnih sprememb; 2. Humana geografija z regionalnim planiranjem za reševanje zahtevnih prostorskih problemov sodobne družbe; 3. Regionalna geografija z zemljepisnimi imeni, ki bo z analizo regionalnih geografskih elementov prispevala k manj nasprotujočemu si prostorskemu in družbenemu razvoju; 4. Varstvo okolja s poudarkom na proučevanju zavarovanih območij, da bi prispevali k boljšemu razumevanju in ohranjanju posebej ranljivih (tj. obrobnih) pokrajin. 5. Pri geografskih informacijskih sistemih s tematsko kartografijo bomo podprli druga tematska področja z uporabo najsodobnejših metod prostorskega raziskovanja, vključno z uporabo daljinskega zaznavanja.

Z uporabljenim raziskovalnim pristopom se bo raziskovalna skupina vključujoče odzivala na sodobne izzive in omogočila razvoj izbranih geografskih področij. Poleg tega bomo z izdajanjem publikacij v slovenščini in objavo najnovejših mednarodnih geografskih raziskav v Sloveniji gojili geografsko terminologijo, z objavo rezultatov raziskav pri tujih založnikih in v mednarodnih revijah pa spodbujali mednarodni prenos slovenskega znanja. Program Geografija Slovenije bo prispeval k boljšemu razumevanju geografije Slovenije kot celote in njenih regij tako glede na njihovo relativno osrednjost kot tudi obrobnost. Tako bo pomagal oblikovati nove geografske teoretične koncepte in metodološka orodja, kar bo povečalo ne samo pomen geografije, temveč tudi slovenskega prostorskega kapitala.

V okviru programa inštitut:
  • izdaja mednarodno znanstveno revijo Acta geographica Slovenica/Geografski zbornik (leta 2011 je imela najvišji faktor vpliva med vsemi slovenskimi revijami; http://ags.zrc-sazu.si) ter znanstveni knjižni zbirki Geografija Slovenije (26) in Georitem (22); v sodih letih izdaja knjižno zbirko GIS v Sloveniji, v lihih letih knjižno zbirko Regionalni razvoj, vsako tretje leto pa knjižno zbirko Nara vne nesreče;
  • organizira 3 tradicionalne znanstvene simpozije in druga znanstvena srečanja;
  • usposablja mlade raziskovalce;
  • izmenjuje tuje in domače znanstvenike.

V novem obdobju bo program pospeševal znanstveno odličnost, mobilnost in pretok znanja ter interdisciplinarno povezovanje prek mednarodnega in bilateralnega sodelovanja ter povezovanja, bogatil programske vsebine z vsebinami evropskih projektov in obratno, ter povečal objavljanje v tujini.
Doslej je naš program slovel po transferju znanja pri reševanju družbenih izzivov (ocenjevanje bonitete kmetijskih zemljišč, izdelovanje zemljevidov ogroženosti zaradi naravnih nesreč, izdelovanje inovativnih razvojnih strategij občin, sodelovanje v arbitražnem postopku za določitev državne meje). Naše znanje se je implementiralo tudi v strateških dokumentih, kot je Strategija razvoja Slovenije 2014-2020.

Pomen za razvoj znanosti: 

Raziskovalni program Geografija Slovenije v mehanizmu dolgoročnega, šestletnega financiranja raziskav raziskovalne skupine Geografskega inštituta Antona Melika ZRC SAZU na celovit način raziskuje slovenske pokrajine in njihove prostorske značilnosti. Program bomo v naslednjem programskem obdobju z vidika razvoja geografske znanosti nadgradili in tako na temelju dveh konvergentnih pristopov prispeval k oblikovanju novih znanj. V novem programskem obdobju bo Raziskovalni program stavil na znanstveno odličnost z raziskovanjem aktualnih in družbeno relevantnih tem ter s sodelovanjem z različnimi ustanovami na različnih področjih. Pospeševal bo pretok znanja in prek interdisciplinarnega povezovanja v bilatera lnem in mednarodnem prostoru skrbel za horizontalno in vertikalno mobilnost raziskovalcev. Glede na dosedanjo uspešnost skupine lahko zagotovimo, da bomo na temelju programa, ki bo sofinanciral te dejavnosti, tvorno sodelovali pri številnih nacionalnih in mednarodnih raziskovalnih projektih. Nadaljevali bomo z organizacijo tradicionalnih znanstvenih simpozijev in drugih znanstvenih srečanj, predvsem v okviru mednarodnih združenj ter tako omogočali znanstveno diskusijo znotraj vede in v javnosti. Usposabljali bomo mlade raziskovalce, program pa bo podpiral sodelovanje pri tujih in domačih znanstvenih izmenjavah ter pri prenosu znanstvenih spoznanj sodeloval z visokošolskimi ustanovami.

Pomen za razvoj Slovenije:

Program bo sodeloval z drugimi javnimi in zasebnimi ustanovami ter organi upravljanja na državni in krajevni ravni, kjer bo prispeval k smotrni rabi prostora in omejenih naravnih virov pokrajinsko raznolike Republike Slovenije. Naše raziskave ranljivih obrobnih pokrajin bodo omogočale ohranjanje kulturne pokrajine, raziskave središčnosti pa pomembne z vidika blaženja podnebnih sprememb in za povečanje varnosti pred naravnimi nevarnostmi ter uporabo okolju prijaznejših tehnologij. S tem bo mogoče unovčiti prostorski kapital oziroma oblikovati učinkovite politike in ukrepe za preseganje dosedanjega stanja na področju družbe, gospodarstva in kulture v Sloveniji ter njenih regionalnih in krajevnih podenotah. Naše geografske raziskave bodo tako pomembne za usmerjanje dejavnosti v prostoru, kot so poselitev, gradnja infrastrukture, razmestitev gospodarstva in poselitve ter rabo naravnih virov. Raziskovalni program bo prispeval k varovanju slovenske naravne in kulturne dediščine, vzpostavljanju vključujoče družbe z evidentiranjem območij s posebnimi naravnimi ali družbenimi razmerami, zmanjševanju prostorskih konfliktov in odpravljanju razlik v kakovosti življenja med regijami, mesti in podeželjem, varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami, omejevanju p osledic preturizma ter ozaveščanju ljudi o pomenu pokrajin kot prostorskem kapitalu države. Program bo prispeval k notranjemu uravnoteženemu razumevanju razvoja središčnih in obrobnih regij ter mest in podeželja, navzven pa poskrbel za večjo povezljivost in učinkovitejšo vključitev Slovenije v mednarodne znanstvene, družbene, gospodarske in kulturne tokove. Pridobljeno znanje bomo diseminirali javnosti in upravljavcem s poljudnimi in medijskimi objavami, vključno z najsodobnejšimi mediji, ter prek članstva v državnih in mednarodnih ustanovah, odborih senatih in komisijah, kot sta Vladna Komisija za standardizacijo zemljepisnih imen s sedežem na naši ustanovi, in Odbor za znanost in tehnologijo pri UNDRR.

Člani projektne skupine

Faze programa

Program je razdeljen na sedem vsebinskih sklopov (4 glavne in 3 presečne sklope):
- fizična geografija in naravne nesreče,
- humana geografija in regionalno planiranje,
- regionalna geografija in raba zemljišč,
- varstvo okolja in zavarovana območja,
- geografska terminologija in zemljepisna imena,
- raziskovanje naravne in kulturne dediščine (v prihodnjem obdobju)
- geografski informacijski sistemi in tematska kartografija.


Rezultati

dostopni tukaj


Raziskovalni program

Ključne besede
naravna in kulturna dediščina
tematska kartografija
geografski informacijski sistemi
geografska terminologija
varstvo okolja
regionalna geografija
humana geografija
fizična geografija
geografija

Raziskovalna področja
Fizična geografija, geomorfologija, pedologija, kartografija, klimatologija P510