Odpravljanje kompleksnosti v kronologiji krasa: fenomen kvartarnega eolianitnega krasa
Vodja projekta na ZRC
Dr. (Avstralija) Matej Lipar-
Kratica
IQ
Sodelavci
Dr. (Avstralija) Matej Lipar, Dr. Mateja Ferk, Dr. Jure Tičar, Dr. Špela Čonč, Dr. Maja Andrič, Dr. Nina Caf-
Trajanje projekta
1. junij 2025–31. maj 2028 -
Finančni vir
ZRC SAZU
Partnerji
Faculty of Natural Sciences and Engineernig, Jožef Stefan Institute, University of Ljubljana - Faculty of Arts, Curtin University, ANSTO, University of Queensland, University of Warsaw
Projektni predlog se osredotoča na kronologijo kvartarnih eolianitov (cementirane obalne karbonatne sipine, zgrajene iz karbonatnih drobcev morskih organizmov – bioklastov) in sočasno zakrasevanje. Eolianitni kras ima ključen vpogled v paleookolje, vendar obstaja izziv v njegovih kronoloških omejitev, povezanih z eolianiti, ki ne vsebujejo dovolj detritnih zrn kremena za tradicionalne metode datiranja njihove sedimentacije (npr. OSL), in s pomanjkanjem za datiranje perspektivnega materiala zaradi raztapljanja.
Cilj tega projektnega predloga je razviti, preizkusiti in uporabiti nov tristopenjski pristop k datiranju eolianitnega krasa ter zagotoviti univerzalno uporaben okvir za datiranje, kjer konvencionalne metode zmenkov ne bi mogle uspeti. Zagotovili bomo (1) začetni čas nastanka krasa v eolianitih z uporabo U-Th in (U-Th)/He metod na bioklastih; ti dve metodi sta dobro znani, vendar dobro delujeta le na karbonatih v zaprtem sistemu, medtem ko je za bioklaste značilen odprt sistem, kjer voda povzroča kompleksnost povezano z izpiranjem U in prisotnostjo detritnega Th. Naše predhodne raziskave o diagenetskih spremembah bioklastov v kombinaciji z alternativnimi korekcijskimi modeli za uporabo U-Th na koralah odprtega sistema napeljujejo, da lahko premaknemo meja zmogljivosti teh dveh metod. Nato bomo (2) z matematičnim modeliranjem vzpostavili teoretično smiseln časovni okvir zakrasevanja ter nazadnje (3) določili tako imenovani "klimatski čas", ko je prišlo do zakrasevanja z uporabo cvetnega prahu iz korozijskih cevi.
Projekt je interdisciplinaren in združuje strokovnjake s področja geomorfologije krasa, paleoklimatologije, sedimentologije, geokronologije, geokemije, palinologije in fizike. Projekt stremi k potencialnim znanstvenim prebojem, ki bodo nepogrešljivi pri naši načrtovani prijavi na ERC, hkrati pa predstavljajo visok nivo »high-risk, high-gain« znanstvenega raziskovanja.
- Vzpostavitev najdaljše teoretične dolžine nastanka kraških reliefnih oblik z datiranjem eolianitov z uporabo metod OSL, U-Th in (U-Th)/He.2
- Določanje klimatskega časa nastanka kraških reliefnih oblik z uporabo analize cvetnega prahu.
- Vzpostavitev teoretične dolžine nastanka kraških reliefnih oblik z uporabo numeričnih modelov.