Preobrazba s Trans Dinarico - Faza 2
Vodja projekta na ZRC
Dr. Katarina Polajnar Horvat-
Naslov v izvirniku
Preobrazba s Trans Dinarico - Faza 2
-
Kratica
TRANSDINARICA2
Sodelavci
Dr. Aleš Smrekar, Dr. Petra Rus-
ID oznaka
DRP0301272
-
Trajanje projekta
1. april 2025–1. april 2028 -
Vodilni partner
-
Vodja projekta
-
Finančni vir
Interreg Danube programme
Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije
Partnerji
Tovarna trajnostnega turizma, Občina Ilirska Bistrica, Mednarodna razvojna agencija MARA (LLC), Mesto Knin, Občina Čajetina, Nacionalna turistična organizacija Srbije, Občina Žabljak , Nacionalna turistična organizacija Črne gore, Mesto Konjic, IPD Hercegovina; Inštitut za napredek in razvoj Hercegovine
Podonavska regija, ki se razteza od Avstrije do Črne gore, je izjemno raznolik del Evrope, ki povezuje visoko razvite regije z območji, ki se soočajo z gospodarskimi izzivi. Izzivi, s katerimi se regija sooča, so predvsem posledica gospodarskih neenakosti, kar vodi v zaskrbljujoče povečanje depopulacije in negativnih migracijskih trendov. Dolgotrajni učinki preteklih konfliktov, zlasti na Balkanu, še vedno ovirajo prizadevanja za okrevanje. Na Hrvaškem, v Bosni in Hercegovini, Črni gori in Srbiji visoke stopnje brezposelnosti, počasna gospodarska rast in pomanjkanje delovnih priložnosti silijo številne posameznike, zlasti mlade, da iščejo boljše priložnosti v tujini.
Pozitivno je, da ima regija velik turistični potencial zaradi ohranjene naravne in kulturne dediščine, slikovitih gora, Jadranskega morja, številnih rek ter izjemne gastronomske ponudbe. Vendar pa ti potenciali ostajajo neizkoriščeni zaradi pomanjkanja zmogljivosti med turističnimi deležniki in slabega upravljanja trajnostnih turističnih praks. Posledično ima turizem le minimalen vpliv na lokalna gospodarstva in skupnosti, ki živijo v nerazvitih območjih Balkana.
Eden od premalo izkoriščenih potencialov je kolesarska pot Trans Dinarica (TD), 3364 km dolga pot, ki se razteza od Slovenije do Severne Makedonije in daje prednost trajnostnemu raziskovanju UNESCO-vih lokacij, narodnih parkov in vasi. Celotna pot je bila natančno kartirana v okviru projekta EDGE, ki ga vodi UNDP, pri čemer dostopa do ruralnih in nerazvitih območij, z namenom, da postane turistična hrbtenica za notranje vasi ter tako prinese blaginjo in delovna mesta lokalnim prebivalcem. Kolearska pot je zaščitena kot blagovna znamka. Zahvaljujoč objavam v Lonely Planetu in National Geographicu je TD že prepoznana, vendar žal še vedno ostaja le digitalni zemljevid, ki ne prinaša dodatnih koristi ljudem ali družbi, ki živijo vzdolž poti.
Projektne aktivnosti omogočajo doseganje treh glavnih ciljev:
1. Povečanje družbenih in ekonomskih učinkov kolesarske poti Trans Dinarica
2. Izboljšanje dostopnosti kolesarske poti Trans Dinarica s povezavo s potjo Alpe-Adria
3. Zagotavljanje dolgoročnega vpliva in trajnosti projektnih rezultatov
Raziskovalni cilji:
Splošni cilj projekta je izboljšati kolesarsko pot TD s povečanjem družbenega in ekonomskega vpliva turizma ter izboljšanjem dostopnosti poti z njeno povezavo s potjo Alpe Adria.
Kolesarji v Črni gori (fotografija: Matevž Hribar)
1. Povečanje družbenih in ekonomskih učinkov kolesarske poti Trans Dinarica
Cilj tega delovnega sklopa je povečati ekonomski in družbeni vpliv obstoječe kolesarske poti TD, s čimer se ustvarjajo prihodkovne priložnosti za podjetja, omogoča nova delovna mesta in izboljšuje kakovost življenja prebivalcev nerazvitih in premalo razvitih regij Balkana. Poleg tega si specifični cilj prizadeva zagotoviti dostopnost za osebe z oviranostmi, ohraniti naravno in kulturno dediščino ter okrepiti okoljsko trajnost in odgovornost v turistični panogi.
Ta cilj bo dosežen z več ključnimi komponentami:
• Razvoj in testiranje skupne metodologije za povečanje družbenega in ekonomskega vpliva TD,
• Ustvarjanje certifikacijske sheme TD,
• Izvajanje programa TransDinarica2people, namenjenega reinvestiranju dela prihodkov deležnikov nazaj v skupnost,
• Ustanovitev TD HUB-ov za zagotavljanje dodatne podpore in pomoči. To strateško usmeritev bo vodil ZRC SAZU.
2. Izboljšanje dostopnosti kolesarske poti TD s povezovanjem z Alpe-Adria potjo
Ta strateški cilj si prizadeva izboljšati dostopnost in povečati število obiskovalcev vzdolž kolesarske poti TD z njeno integracijo v kolesarsko pot Alpe Adria (415 km, 1,8 milijona obiskovalcev). S tem bo vzpostavljena inovativna turistična atrakcija: kolesarska pot Alpe Adria-TD. Pričakovano povečanje števila obiskovalcev bo imelo večji ekonomski vpliv, saj bo ustvarilo dodatne priložnosti in delovna mesta za lokalne prebivalce.
V okviru tega cilja bomo identificirali in kartirali odseke poti, ki so primerni za osebe z oviranostmi, zlasti tiste, ki uporabljajo ročne kolesa (handcycle), s čimer bomo zagotovili vključenost in enak dostop za vse obiskovalce.
3. Zagotavljanje dolgoročnega vpliva in trajnosti projektnih rezultatov
V tej fazi se partnerstvo zavezuje k promociji rezultatov projekta ter deljenju izkušenj, orodij, modelov, pridobljenih znanj in najboljših praks na področju upravljanja turizma in politik z različnimi skupnostmi po celotni donavski regiji.
Za zagotovitev učinkovitega širjenja in vključevanja rezultatov projekta bomo razvili transnacionalno strategijo diseminacije, kapitalizacije in vključevanja, ki jo bodo podprle naslednje aktivnosti:
• objava člankov v priznanih mednarodnih medijih, kot je Lonely Planet,
• organizacija diseminacijskih konferenc za transnacionalne deležnike,
• izvedba študijskih potovanj za predstavnike vlad in medijev,
• organizacija okroglih miz TD zajtrk,
• izvedba konference Dostopna TD s poudarkom na kolesarjenju za osebe z oviranostmi,
• vzpostavitev skupnostne mreže TD,
• organizacija dogodkov TD people-to-people.
Vrednost projekta: 2.210.550,00 EUR
Vrednost projekta za partnerja ZRC SAZU: 368.540,00 EUR
Projekt je sofinanciran s strani Evropskega sklada za regionalni razvoj v okviru programa Interreg Podonavje v vrednosti 1.768.440,00 EUR.