Skip to main content

MultiPart: Inovativni pristopi za izboljšanje zdravja in počutja ljudi na antropogeno motenih območjih na osnovi multi-participativnega raziskovanja

Opis

Na območjih, kjer so ljudje izpostavljeni različnim vrstam onesnaževanja, se lahko pojavijo številni zdravstveni in socialni izzivi, ki vplivajo na fizično in duševno zdravje prebivalcev. Eden takšnih primerov je območje občine Kanal ob Soči, kjer je v preteklosti obstajalo onesnaževanjem z azbestom, danes pa poteka cementna proizvodnja in sosežig odpadkov. V lokalni skupnosti se zato pojavlja zaskrbljenost glede zdravja, varstva okolja in dobrega počutja.
Projekt MultiPart se posveča raziskovanju vplivov onesnaževal na zdravje in dobro počutje prebivalcev ter oceni dejanske izpostavljenosti tem onesnaževalom.
Znotraj tega projekta Geografski inštitut Antona Melika ZRC SAZU vodi delovni paket 2, ki z načeli t. i. občanske znanosti spodbuja sodelovanje med lokalno skupnostjo, raziskovalci in drugimi pomembnimi deležniki (na primer nevladnimi organizacijami, javno upravo, podjetji). Le tako, na načelih poštenosti, etičnosti in demokratičnosti, lahko skupaj dosežemo pozitivne spremembe na območjih, ki jih onesnaževanje še posebej prizadene.


Naše delo je razdeljeno na štiri ključne aktivnosti:
1.    Identifikacija in analiza deležnikov: iskanje in razvrščanje posameznikov in organizacij (iz nevladnega sektorja, javne uprave, gospodarstva in raziskovanja), ki morajo biti obveščeni ali aktivno vključeni v raziskavo.
2.    Začetna delavnica v občini Kanal ob Soči: namen je usmeriti raziskavo in pričakovanja s strani lokalne skupnosti ter pridobiti lokalno znanje o okolju, zdravju in dobrem počutju, saj le s sodelovanjem lokalnih deležnikov pridemo do najboljših rešitev.
3.    Splošna anketa med polnoletnimi občani in občankami: anonimno zbiranje mnenj o zdravju, stanju okolja ter dobrem počutju v občini. Cilj je izmeriti zadovoljstvo z raziskovalnim procesom, stopnjo zaupanja v skupnosti in med različnimi deležniki (npr. med občani in industrijo).
4.    Zaključna delavnica: predstavitev glavnih ugotovitev v celotnem projektu. Na podlagi teh rezultatov se lahko začne razprava o konkretnih ukrepih za izboljšanje zdravja, stanja okolja in splošnega počutja na tem območju.


S sodelovanjem vseh deležnikov ter odprtim in iskrenim dialogom želimo ustvariti pogoje, ki bodo ljudem v občini Kanalu ob Soči omogočili boljšo kakovost življenja in bolj zdravo življenjsko okolje.


Faze projekta

Vsebinski delovni paketi (WP):
WP2    Opredelitev in vrednotenje lokalnih vprašanj
WP3    Oblikovanje in testiranje novega analitičnega orodja
WP4    Načrtovanje spremljanja okolja
WP5    Človeški biomonitoring in kampanje vzorčenja
WP6    Ocene duševnega zdravja in dobrega počutja
WP7    Prispevek podatkov in izmenjava znanja
WP8    Analiza podatkov in sodelovanje na delavnicah
WP9    Razvoj orodja in sodelovanje uporabnikov
 


Raziskovalni projekt

Ključne besede
družba
okolje
zdravje
society
environment
health promotion
onesnaževanje