Skip to main content

Vzpostavitev sredozemskega modela regenerativnega turizma kot odziva na podnebne spremembe in preprečevanje tveganj (Regenera4MED)

Opis

Regenera4MED - Vzpostavitev sredozemskega modela regenerativnega turizma kot odziva na podnebne spremembe in preprečevanje tveganj

Regenera4MED je 33-mesečni projekt programa Interreg Euro-MED, ki ga v višini 80 % sofinancira Evropska unija v okviru programske misije »Krepitev trajnostnega turizma«. Skupni proračun projekta znaša 2.442.612,50 evrov.


V projektu sodelujemo partnerji iz različnih sredozemskih regij, med drugim iz Katalonije, Ligurije, Abruca, Krete, Korzike in Splitsko-dalmatinske regije. Skupaj razvijamo nov model regenerativnega turizma, ki presega tradicionalne trajnostne pristope, saj si prizadeva za aktivno obnovo in krepitev okoljskih, kulturnih in skupnostnih vrednot. Ker je Sredozemlje ena vodilnih svetovnih turističnih destinacij, v projekt vključujemo številne deležnike – lokalne skupnosti, javne ustanove, podjetja, akademsko sfero in okoljske organizacije – ki sodelujejo v okviru upravljavskega modela petih vijačnic (5-Helix).


Projekt se osredotoča na tri ključna področja:
1.    Model regenerativnega turizma – V šestih pilotnih regijah testiramo in vzpostavljamo nov model regenerativnega turizma, ki spodbuja prilagajanje podnebnim spremembam, večjo odpornost ter pozitivne okoljske učinke.
2.    Regenerativna turistična doživetja – Razvijamo in testiramo doživetja, ki temeljijo na regenerativnem pristopu in prispevajo k trajnostnim oblikam potovanj, okrepitvi lokalnega gospodarstva ter ohranjanju naravne in kulturne dediščine.
3.    Znanje in orodja – Pripravljamo orodja za samooceno (vključno z digitalnim orodjem RISET) in oblikujemo dokument Regenera4MED Blue Print, ki bo omogočil prenos in uporabo rezultatov tudi zunaj pilotnih območij.


Na ZRC SAZU v projektu vodimo razvoj konceptualnih temeljev, saj smo odgovorni za opredelitev in raziskovanje pojma regenerativni turizem. Koordiniramo fazo oblikovanja načrta (Blueprint), pripravljamo pregled dobrih praks in razvijamo orodja ter izobraževalne programe za deležnike v turizmu. Dejavno sodelujemo tudi pri oblikovanju upravljavskih modelov, krepitvi zmogljivosti, evalvaciji rezultatov ter pri komunikacijskih in diseminacijskih dejavnostih.

Višina sofinanciranja s strani EU:  80% 
Spletna stran projekta: TBD
Družbena omrežja projekta: TBD
________________________________________________________________________________________

Vrednost projekta: 2.442.612,50 EUR

Vrednost projekta za partnerja ZRC SAZU:  189.835,30 EUR

Projekt je sofinanciran s strani Evropskega sklada za regionalni razvoj v okviru programa Interreg Euro-MED v vrednosti 1.954.090,00 EUR (80 %).

 


 


Raziskovalni projekt