Skip to main content

Teritorialna študija ESPON – Kakovost življenja v prostoru Alpske konvencije

Opis

Kakovost življenja
Kakovost življenja obravnava naše dobro počutje in presega gospodarsko uspešnost in življenjski standard. Koncept kakovosti živeljnja je precej subjektiven in se oblikuje na podlagi tega, kaj je za nas v življenju pomembno v kontekstu naše kulture in sistema vrednot, pa tudi glede na naša pričakovanja in potrebe.
Potreba po upoštevanju kakovosti življenja ljudi se vse bolj odraža pri oblikovanju lokalnih, regionalnih, nacionalnih in evropskih politik, skupaj z zahtevami po sodelovanju in proaktivnem vključevanju državljanov v politične procese. Primera na evropski ravni sta kohezijska politika, katere cilj je zmanjšati neravnovesja v "gospodarskih, socialnih in teritorialnih predpogojih za blaginjo ljudi", in teritorialna agenda 2030, katere cilj je zagotoviti "prihodnost za vse kraje in ljudi".
Kakovost življenja je tudi prednostna naloga slovenskega predsedovanja Alpski konvenciji, saj je v skladu z Večletnim delovnim programom Alpske konference (MAP) 2023–2030 izboljšanje kakovosti življenja prebivalstva ključno za prožnost alpskega prostora in je povezano z vsemi tremi področji trajnostnega razvoja: gospodarskim, družbenim in okoljskim.


V tem okviru je slovensko predsedstvo Alpske konvencije januarja 2023 to teritorialno študijo zaprosilo za podporo na področju kakovosti življenja in obravnavo naslednjih potreb:
- prispevati k prizadevanjem slovenskega predsedstva Alpske konvencije,
- dodatno raziskati uvedbo koncepta teritorialne kakovosti življenja v oblikovanje politik,
- podpreti izvajanje večletnega delovnega programa Alpske konference 2023–2030, v katerem je kakovost življenja ena od treh prednostnih vsebin.
Slovensko predsedstvo Alpske konvencije pričakuje analizo na podnacionalni ravni o kakovosti življenja na območju Alpske konvencije ob upoštevanju njene ozemeljske raznolikosti. Analizo sestavljajo:
- Testni živi laboratoriji za kakovost življenja na območju Alpske konvencije in priporočila za podporo uporabi laboratorijev za kakovost življenja na območju Alpske konvencije pri oblikovanju politik.
- Priporočila programu ESPON, kako nadalje razvijati pristop teritorialne kakovosti življenja (na podlagi dela, opravljenega za Alpsko konvencijo) in kako spodbujati ukrepe za kakovost življenja v procesih oblikovanja politik na vseh teritorialnih ravneh.
- Podatki, zemljevidi in številke o kakovosti življenja na območju Alpske konvencije.


Ti rezultati bodo uporabljeni kot prispevek k pripravi 10. poročila o stanju Alp (RSA 10) o kakovosti življenja v Alpah, nalogi, ki jo je Sloveniji zaupala XVII. alpska konferenca, najvišji organ Alpske konvencije. Ta prispevek bodo zlasti rezultati živih laboratorijev in ugotovitve ter priporočila, kako lahko z oblikovanjem politike prostorskega načrtovanja bolje prispevamo k doseganju ciljev na področju kakovosti življenja.
Poleg tega bodo rezultati uporabljeni tudi za pripravo političnih priporočil o tem, kako lahko pristop ESPON in žive laboratorije še naprej uporabljamo za spodbujanje vključevanja ukrepov za kakovost življenja v procese oblikovanja javnih politik na vseh teritorialnih ravneh.

Teritorialna študija
Cilj te študije je nadgraditi prejšnje rezultate programa ESPON o kakovosti življenja, zlasti aplikativno raziskavo ESPON o merjenju kakovosti življenja in njenega povezanega projekta, ki se osredotoča na čezmejno regijo Slovenija-Hrvaška-Italija, ter pripraviti nove teritorialne dokaze o merjenju kakovosti življenja v Alpski konvenciji (Avstrija, Francija, Italija, Liechtenstein, Monako, Nemčija, Slovenija in Švica) na podnacionalni ravni.
Konkretneje bo študija ugotovila, kateri dejavniki in ozemeljske značilnosti bolj izrazito vplivajo na teritorialno kakovost življenja v alpskem prostoru.
Poleg tega študija vključuje tudi testiranje teritorialnih laboratorijev za kakovost življenja, v katerih strokovnjaki sodelujejo z državljani, civilno družbo in institucionalnimi deležniki, da bi opredelili skupno razumevanje in prednostne naloge na področju kakovosti življenja. Preizkušanje živih laboratorijev za kakovost življenja bo potekalo v Trentu (Italija), na avstrijskem Koroškem (Avstrija), v Koroški regiji (Slovenija) in v kantonu Ticino (Švica). Na koncu bo ta teritorialna študija opredelila dejavnosti in preučila možnosti za nadaljnjo uporabo pristopa teritorialne kakovosti življenja v procesih načrtovanja v prostoru Alpske konvencije ter zagotovila priporočila, kako lahko teritorialni živi laboratoriji kakovosti življenja podpirajo oblikovanje politik.

Politična vprašanja
Študija bo obravnavala naslednja politična vprašanja:
- Kako lahko uporabimo pristop ESPON, ki je osredotočen na kraje in njihove prebivalce, za merjenje kakovosti življenja na območju Alpske konvencije?
- Kako se dojema teritorialna kakovost življenja na različnih tipih prostorov v Alpah? In katere teritorialne profile lahko prepoznamo na podnacionalni ravni? Kateri so najbolj izraziti elementi teritorialne kakovosti življenja? Katere podobnosti in razlike je mogoče prepoznati znotraj alpskih regij/teritorijev?
- Kako bi bilo treba v prostoru Alpske konvencije preizkusiti in nadalje razvijati teritorialne laboratorije za kakovost življenja? Kako lahko sodelujejo državljani, pobude skupnosti, združenja in javni akterji?
- Kako je mogoče teritorialni kakovost življenja vključiti v instrumente/procese prostorskega načrtovanja in sektorske politike na območju Alpske konvencije?
 


Raziskovalni projekt